Novemberben és decemberben önkormányzati pályázati ügyintézőknek hirdettünk gyakorlatorientált továbbképzést a pályázati projektek összeállításával, előkészítésével, fejlesztésével kapcsolatban.
Gyakori tapasztalatunk ugyanis, hogy – különösen a kisebb önkormányzatoknál, körjegyzőségeken – a pályázatok megírását, pénzügyi lebonyolítását olyan – többnyire pénzügyi területen tevékenykedő – munkatársra bízzák, aki nem rendelkezik pályázati tapasztalattal, képzéssel. Így aztán kénytelen saját erőből, segítség nélkül megoldani a gyakran nem is olyan egyszerű feladatokat.
Továbbképzésünk első részében azokat a folyamatokat igyekeztünk minél jobban feltárni, amelyek a pályázat beadása előtt a projekt megtervezésével (projektfejlesztés) kapcsolatosak.
Témáink a következők voltak:
- Hol találhatóak meg a támogatási lehetőségek, illetve a kapcsolódó kitöltő felületek, mit kell tudni ezek használatáról (határidők, ügyfélszolgálatok, tippek, trükkök)
- Jelenleg nyitva lévő pályázati lehetőségek
- Mire kell figyelni egy pályázati projekt előkészítésénél – ötlet, kidolgozás, részletek
- Mire kell figyelni egy támogatási kérelem benyújtásakor – költségvetés, szakmai részek kifejtése, megvalósíthatósági tanulmány elkészítése, mellékletek
A képzést követően az azon résztvetteknek kérdőívet juttattunk el, melyben tapasztalataikról érdeklődtünk – azzal a szándékkal, hogy továbbképzésünket minél jobban a meglévő igényekhez tudjuk igazítani.
Az alábbiakban a visszaküldött válaszokból nyert adatok releváns részét osztjuk meg.
Igyekeztünk a kistelepülésekre koncentrálni, résztvevőink majdnem kétharmada községből érkezett:

A képzésen résztvevők zöme nem főállásban foglalkozik a pályázatokkal – ezért is hasznosak azok az információk, amelyeket ezen a területen egymással megoszthattunk:
A tapasztalatok a Magyar Falu Program és a TOP népszerűségéről tanúskodnak ebben a körben:

A többség haladónak ítéli pályázati tapasztalatait.
Szintén határozottnak nevezhető az a többség, amely elégedett volt a képzéssel:
Fenti tapasztalatokat és a többi kérdésre érkezett válaszokat feldolgozva a 2023-as évben folytatjuk. Egyrészt bizonyos – a válaszadók által fontosnak tartott – részekben átdolgozzuk ezt a témakört, másrészt még januárban megtartjuk a sokak által igényelt és várt “Projektlebonyolítás” modulunkat.
A továbbképzések résztvevőinek köszönjük a bizalmat és a részvételt. Mindenkinek megvalósult álmokban gazdag boldog Újévet kívánunk!